zarejestrujprzypomnij hasło

Nowoczesne leczenie dzieci z astmąNowoczesne leczenie dzieci z astmą – opinie ekspertów


Nowoczesne podejście do leczenia astmy u dzieci powinno – zdaniem ekspertów – opierać się na trzech podstawowych filarach:
  • diagnozie i informacji,
  • przewlekłym leczeniu,
  • dostosowaniu terapii (leków i ich dawek) do poziomu kontroli choroby u danego pacjenta.

DIAGNOZA I INFORMACJA

Mówi dr n. med. Teresa Marek-Szydłowska z Oddziału Pediatrii i Poradni Pulmunologicznej Szpitala MSWiA w Krakowie.

„Astma u małych dzieci przebiega prawie zawsze pod maską choroby infekcyjnej. Obturacja, świsty, które słyszymy, zaburzenia oddechowe w większości przypadków kojarzą nam się z infekcjami dróg oddechowych. Jako pediatrzy skupiamy się zwykle na nawracających infekcjach i nie zawsze zastanawiamy się, czy infekcja nie ma innego podłoża. Dzieci chore na astmę, której lekarze często nie rozpoznają, leczone są więc niepotrzebnie antybiotykami.
Jeżeli dziecko choruje nawrotowo, infekcje górnych dróg oddechowych „schodzą” na oskrzela z towarzyszącym świstem wydechowym,  gdy obserwujemy kaszel podczas wysiłku fizycznego, a równocześnie dziecko ma wywiad mogący wskazywać na to, że jest alergikiem, to powinniśmy podejrzewać astmę”.


Mówi prof. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak z Katedry Immunologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
„Dla mnie niezwykle istotna, poza świadomością lekarzy, jest świadomość rodziców. Trzeba im zawsze dokładnie wyjaśnić, że tylko podejrzewamy astmę, że to nie jest ostateczne rozpoznanie. A przede wszystkim, że z tą chorobą nie trzeba się na razie zrastać, bo to wcale nie musi być problem, który będzie dziecku towarzyszył do końca życia. Co nie znaczy, że nie należy reagować. Rodzice powinni rozumieć, że jeśli mamy do czynienia z określonymi objawami, to trzeba podjąć leczenie astmy”.
 


PRZEWLEKŁE LECZENIE

Mówi prof. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak z Katedry Immunologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
„Leczenie przewlekłe to w astmie podstawa. Stosując w odpowiedni sposób przez całe lata leki przeciwzapalne, można zapewnić dziecku komfort oraz to, że ani fizycznie ani intelektualnie nie będzie odbiegało od zdrowych rówieśników. Poza tym, zdiagnozowanie astmy u dzieci bywa bardzo trudne. Czasem więc, kiedy objawy są wyraźne, rozpoczynamy leczenie „na próbę”. W takim przypadku leczenie przewlekłe może pomóc w weryfikacji rozpoznania.”


DOSTOSOWANIE TERAPII (LEKÓW I ICH DAWEK) DO POZIOMU KONTROLI CHOROBY U DANEGO PACJENTA

Mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna, Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

„Podstawową grupą leków są leki przeciwzapalne, które dzielą się na dwie grupy – steroidy wziewne i leki antyleukotrienowe. Leki antyleukotrienowe podajemy doustnie, co u małych dzieci jest pewnym ułatwieniem. Steroidy wziewne powinny być podawane w inhalacji, przy pomocy nebulizatora czy specjalnych inhalatorów z komorami objętościowymi. Kłopot w tym, że wielu rodziców nie akceptuje takiego leczenia, ponieważ boi się steroidów.”

Mówi prof. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak z Katedry Immunologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
„Leki antyleukotrienowe mają wysoki poziom przestrzegania zaleceń, bo są stosowane raz dziennie, np. w granulacie dodawanym do pożywienia, co ułatwia życie rodzicom. Ponadto działają w sposób ogólnoustrojowy, docierając do miejsc, do których steroidy zwykle nie dochodzą. Przy najlepszej technice przyjmowania steroidów wziewnych, z podanej dawki do oskrzeli dociera 50 procent, a do najdrobniejszych oskrzeli, czyli tam, gdzie by nas to interesowało, nie trafia prawie nic. Dlatego steroidy – choć należy je włączać do leczenia – często nie wystarczają. Dotyczy to zwłaszcza dwóch grup dzieci: tych, które mają wirusowe zaostrzenia astmy i tych, które mają objawy astmy związane z wysiłkiem fizycznym.”

Obejrzyj także:
Leczenie astmy 1. Glikokortykosteroidy wziewne
Poprawne przyjmowanie leków przy astmie
DrukujPoleć znajomemuPodyskutuj na forum
KOMENTARZE
25.10.2014 Gość
Moje dziecko ma 3latka... Pani Doktor alergolog stwierdzila astmę gdy mial poltora roku... mamy wziewy,inchalacje,tabletki milukante lecz nic nie pomaga byly syropki i wgl... a moje dziecko co dwa trzy miesiące londuje w szpitalu na zapalenie płuc... zna ktoś moze bardzo dobrego pulmonologa lub alergologa na nfz??? bardzo proszę o nim Tel i adres najlepiej z wroclawia... byla bym bardzo wdzięczna. proszę pisać na email crazymrowa@wp.pl lub na fb ...
05.05.2014 Gość
Prawda jest taka, że nie wolno nazywać ćpania leków na astmę "leczeniem", a jedynie "zaleczaniem", "wyciszaniem". Obecnie medycyna nie potrafi pokonać tej paskudnej choroby, która męczy człowieka z różnymi nasileniami całe życie. Śmiać mi się chce jak słucham, że z astmą można normalnie żyć... Nie można! Normalnie to można funkcjonować bez astmy np. palić, biegać, jeść WSZYSTKO, nie martwić się o leki. Z astmą to wszystko jest zupełnie odwrotne. Obecna medycyna powinna ruszyć 4 litery i wydobyć z siebie ostatnie poty, żeby pokonać epidemię astmy. Albo człowiek jest w 100% zdrowy albo chory! Nie ma "normalnego życia" z funkcjonującą w nas astmą, nie oszukujmy się.
20.07.2013 Gość
Moje 5-letnie dziecko od 3 lat miało podejrzanie astmy oskrzelowej. Próbowałem porad wielu alergologów, pulmonologów itp...a i tak co 2-miesiące były znaczne nasilenia choroby. Rok temu gdy dziecko miało 4 lata zaczełem regularnie 3 razy w tyg. chodzić z nim na basen, założył sobie koło ratunkowe i zaczeliśmy współnie pływać. Od tego czasu nie ma problemów z czymkolwiek tzn, niewydolnością płuc, astmą, alergiami już nie pamiętam ile dokładnie nietrafionych diagnoz było...POLECAM BASEN Z DZIECKIEM!!!
1 »
Strona 1/2
NAPISZ WŁASNY KOMENTARZ

Dodaj komentarz
Załóż własnego bloga

Nasi Eksperci

Autorzy tekstów są specjalistami z:

Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ul. Działdowskiej 1 w Warszawie

- dr n. med. Anna Zawadzka-Krajewska
- dr n. med. Agnieszka Krauze
- dr n. med. Joanna Lange
- dr n. med. Joanna Peradzyńska
- dr n. med. Witold Bartosiewicz
- psycholog kliniczny Milena Pyra
- psycholog kliniczny Beata Zduńczyk

Katedry Alergologii, Immunologii i Dermatologii Wydziału Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
- prof. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak

Oddziału Dziecięcego Szpitala MSWiA w Krakowie
- dr n. med. Teresa Marek - Szydłowska


nowe wpisy na blogach

agabe
Wszyscy jesteśmy uczuleni. »
Zupełnie przypadkiem dowiedział...
agabe
Jak mam zdążyć? »
Dziś na 15.45 wiozę panny na ta...
agabe
Astma Poli »
Pola. Zdrowe dziecko, któr...
agabe
Zakupy! Czy ktoś widział sponsora? »
Nie jest źle. Igi atak się nie ...
agabe
Leków pochwała »
Jedno jest pewne – my wszys...

newsletter

Mamy już 683 zarejestrowanych użytkowników, którzy założyli 16 blogów i napisali 977 komentarzy!
Ostatnio założone blogi: misiaczek, Misiaczek, Shira
 
powered by Moonlight