zarejestrujprzypomnij hasło

Kalendarz pylenia w Polsce

Kalendarz pylenia w Polsce


Kilka praktycznych informacji

W Polsce sezon pylenia roślin uczulających alergików zaczyna się zazwyczaj pod koniec stycznia i trwa nieprzerwanie do końca września. W tym czasie każdy alergik uczulony na pyłki roślin może doświadczać nasilenia dokuczliwych objawów pyłkowicy, takich jak swędzenie błon śluzowych nosa połączone z wyciekiem wodnistej wydzieliny, czy pieczenie i swędzenie spojówek. Jest rozdrażniony i pobudzony. W efekcie nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Czasem pojawia się kaszel. To objaw typowej astmy sezonowej. Niestety u niektórych „pyłkowców” objawy tylko częściowo zmniejszają się po wizycie u specjalisty i podaniu leków przeciwalergicznych. Duża grupa chorych jest kwalifikowana do immunoterapii, potocznie zwanej „odczulaniem”. Terapia ta ma wiele zalet i przy właściwym wyborze zastosowanego u pacjenta alergenu jest bardzo skuteczna.

Co mają zrobić ci wszyscy cierpiący na pyłkowicę alergicy, którzy z rozmaitych powodów nie chcą lub nie mogą być odczulani? Analiza schematu pylenia roślin uczulających w Polsce (patrz tabela poniżej) pozwala wyciągnąć kilka praktycznych wniosków:
  • Dobra znajomość dolegliwości pozwala dobrze przygotować się do sezonu, zintensyfikować leczenie farmakologiczne, zwiększyć częstotliwość wizyt u prowadzącego specjalisty, aby na bieżąco ustalać ewentualne korekty leczenia. Niestety w związku z ciągłymi zmianami klimatycznymi obecnie występuje w Polsce duża zmienność w obrębie tych samych pór roku co znacznie utrudnia dobranie właściwej dla „pyłkowca” terapii.
  • Zdarza się, że część pacjentów „ucieka” w wysokie góry czy nad morze przed sezonem pylenia traw, zbóż czy chwastów. Należy pamiętać, że sezony pylenia tych samych alergenów w różnych częściach Polski mogą być przesunięte w czasie, dzięki czemu dziecko wyjeżdżając nad morze może całkowicie ominąć nasilenie pylenia w głębi kontynentu.
  • W trudnym okresie pylenia uczulającej rośliny (roślin) alergik powinien na bieżąco śledzić kalendarz pylenia i modyfikować działania, aby zmniejszyć ryzyko ataku. Na przykład wyjazd do lasu w okresie wiosenno-letnim, szczególnie po południu może być niebezpieczny, ponieważ w ciepłe wiosenne i letnie dni pyłki roślin unoszą się z rozgrzanym powietrzem wysoko w górę, w godzinach popołudniowych opadają na ziemię. Ta prawidłowość jest częstym powodem nasilania się kaszlu i kataru u alergików. W takiej sytuacji należy wrócić do miejsca o mniejszym stężeniu pyłków, zamknąć okna, spłukać włosy i skórę letnią wodą i przyjąć dodatkową porcje leku antyhistaminowego. W miarę możności alergicy w sezonie pylenia powinni chronić się w pomieszczeniach wyposażonych w specjalne filtry przeciwpyłowe (np. występujące w biurowcach czy samochodach wolne od pleśni systemy klimatyzacyjne).
  • Należy brać pod uwagę wieloczynnikowość powodów dolegliwości, co oznacza, że nie tylko pylenie traw może wyzwalać objawy w czerwcu i lipcu, również uczulenie na zarodniki grzybów pleśniowych z rodzaju Alternaria w letnie ciepłe i dżdżyste dni przeplatane suchymi i wietrznymi, może być przyczyną braku poprawy pomimo np. odczulania na pyłki traw.
  • Narastanie stężenia pyłków drzew takich jak leszczyna czy olcha jest najintensywniejsze w ciągu dnia (wraz ze wzrostem temperatury powietrza). Gwałtowny spadek następuje wieczorem (przy zerowej lub ujemnej temperaturze). Wykres takiego pylenia w czasie przypomina zęby piły. W przypadku pyłków traw i zbóż koncentracja narasta stopniowo w czasie, a wykres jest linią prostą stopniowo wznoszącą się. Ta różnica ma zasadniczy wpływ na charakter objawów u pacjentów uczulonych na drzewa lub trawy. Uczuleni na pyłki drzew mają gwałtowne ataki w środku dnia od pyłkowicy do astmy sezonowej włącznie. Natomiast pacjenci uczuleni na pyłki traw mają szansę lepiej tolerować objawy przynajmniej w początkowym okresie pylenia ich alergenów.
Podsumowując powyższe rozważania należy jeszcze raz podkreślić, że dobra znajomość sezonu pylenia i charakteru swoich dolegliwości dla każdego alergika ma zasadnicze znaczenie. W tym miejscu można parafrazować więc stare przysłowie – jeżeli nie można pokonać wroga, to należy go jak najlepiej poznać.

Przykłady orientacyjnego czasu pylenia roślin w Polsce

Poniższa tabela ma charakter orientacyjny a szczegółowe dane z uwzględnieniem odrębności różnych regionów kraju (np. okolice Suwałk i Wrocławia) są podawane przez odpowiednie serwisy w trybie on-line.
Pogrubioną czcionką zaznaczono rośliny, których pyłki mogą wywoływać nasilone objawy kliniczne u uczulonych na nie osób.


dr Witold Bartosiewicz | 03.12.2009 
DrukujPoleć znajomemuPodyskutuj na forum
KOMENTARZE
14.04.2014 Gość
Noob !
10.03.2012 Gość
l
20.07.2010 Gość
Jeżeli jest tylko taka możliwość to wydaje mi się, że mimo wszystko warto się odczulać. Mnie alergia szczególnie dokuczała w sezonie urlopowym i o ile wyjeżdżałam gdzieś, gdzie było stosunkowo ciepło i już po sezonie pylenia traw, to wszystko było ok, ale nie da się przecież całych wakacji spędzić w tropikach. No a w pracy wiadomo, o ile w biurach jest jeszcze klimatyzacja, to super, ale jeżeli tak jak u mnie w pracy jej nie ma, to trzeba okna otwierać. A jak otwarte okna, to od razu więcej pyłków, nie dało się tak pracować. Dlatego podjęłam decyzję o odczulaniu i teraz po 4 latach, mogę z czystym sumieniem polecić ten sposób leczenia alergii. W razie wątpliwości polecam strony internetowe poświęcone alergii i odczulaniu (np. alergianapylki.pl)
1 »
Strona 1/2
NAPISZ WŁASNY KOMENTARZ

Dodaj komentarz
Załóż własnego bloga

Nasi Eksperci

Autorzy tekstów są specjalistami z:

Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ul. Działdowskiej 1 w Warszawie

- dr n. med. Anna Zawadzka-Krajewska
- dr n. med. Agnieszka Krauze
- dr n. med. Joanna Lange
- dr n. med. Joanna Peradzyńska
- dr n. med. Witold Bartosiewicz
- psycholog kliniczny Milena Pyra
- psycholog kliniczny Beata Zduńczyk

Katedry Alergologii, Immunologii i Dermatologii Wydziału Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
- prof. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak

Oddziału Dziecięcego Szpitala MSWiA w Krakowie
- dr n. med. Teresa Marek - Szydłowska


nowe wpisy na blogach

agabe
Wszyscy jesteśmy uczuleni. »
Zupełnie przypadkiem dowiedział...
agabe
Jak mam zdążyć? »
Dziś na 15.45 wiozę panny na ta...
agabe
Astma Poli »
Pola. Zdrowe dziecko, któr...
agabe
Zakupy! Czy ktoś widział sponsora? »
Nie jest źle. Igi atak się nie ...
agabe
Leków pochwała »
Jedno jest pewne – my wszys...

newsletter

Mamy już 653 zarejestrowanych użytkowników, którzy założyli 16 blogów i napisali 977 komentarzy!
Ostatnio założone blogi: misiaczek, Misiaczek, Shira
 
powered by Moonlight